Laryngologia Wrocław - Przychodnia Medicus DCL
 home  dla pacjentów  aktualności  dla specjalistów  linki  kontakt
English Version
poradnik  
 

Niedrożny nos – przyczyny i sposoby leczenia

Skrzywienie przegrody nosa
 Wielu pacjentów skarży się na trudności z oddychaniem nosem. Bardzo częstą przyczyną takich dolegliwości jest skrzywienie przegrody nosa. Może ono  powstać w wyniku urazu lub w wyniku zaburzeń wzrostu rusztowania nosa. Zazwyczaj problem sprawiają duże skrzywienia, ponieważ to one prowadzą do oddychania ustami. Należy jednak pamiętać, że mniej nasilone zmiany znajdujące się jednak na poziomie ujść zatok, mogą blokować połączenie nosa z zatokami i prowadzić w ten sposób do ich zapaleń. W takich sytuacjach, choć pacjent podaje dość dobrą drożność nosa, należy dokonać korekty skrzywionej części przegrody, gdyż tylko tak można uchronić zatoki przed nawrotami stanów zapalnych.

Zaburzenia budowy i przerost małżowin nosowych
Zaburzenia budowy dotyczą najczęściej małżowin nosowych środkowych. Mogą być one nieprawidłowo ułożone, zbyt duże, nieprawidłowo zagięte. Nieprawidłowo zbudowane małżowiny środkowe blokują oddychanie i utrudniają prawidłowe działanie połączeń zatok z nosem. 

Polipy nosa
W przypadku nasilonych zmian zapalnych błony śluzowej nosa i zatok w jej obszarze powstają wyrośla zwane polipami. Rozrost błony śluzowej, który nie jest chorobą nowotworową, prowadzi jednak do niszczenia ścian kostnych oraz zarastania połączeń zatok z nosem. Występuje różnego stopnia upośledzenie drożności nosa, upośledzenie lub brak węchu, mogą pojawić się bóle głowy i mowa nosowa.

Operacyjne metody udrażniania nosa

Operacja przegrody nosa (septoplastyka) łac. septum – przegroda, polega na korekcji skrzywienia po oddzieleniu błony śluzowej. Skrzywione fragmenty są ponownie wszywane w przegrodę nosa i stabilizowane specjalnymi szwami.

Operację korekcji małżowin środkowych nosa wykonujemy w narkozie, często podczas zabiegu mikroskopowo-endoskopowego.
Przerost małżowin nosowych dotyczy głównie małżowin dolnych. Prowadzi on do upośledzenia drożności nosa. Zmniejszenia masy małżowiny można dokonać w różny sposób. Tylne końce najczęściej usuwa się operacyjnie. Pozostałe przerośnięte części małżowin najprościej obkurczyć za pomocą koagulacji podśluzówkowej metodą ablacji lub radioablacji. Obie metody nie uszkadzją powierzchni błony śluzowej.

Operacja polipów nosa (polipektomia)
Leczeniem z wyboru w takich sytuacjach jest operacyjne usunięcie polipów z następowym leczeniem farmakologicznym. Najskuteczniejszą metodą operacyjną jest operacja mikroskopowo-endoskopowa, podczas której można dokładnie oczyścić nos i jednocześnie odblokować zarośnięte przez polipy połączenia zatok z nosem. Materiał pooperacyjny wysyła się do badania mikroskopowego, które umożliwia dobranie właściwego leczenia farmakologicznego.
W szczególnie zawansowanych przypadkach konieczne jest dodatkowo otwarcie zatok z zewnątrz. W przypadku zatok szczękowych drogą dojścia jest przedsionek jamy ustnej, a w przypadku zatok czołowych skóra w przyśrodkowej części brwi.
Wszystkie wymienione powyżej zabiegi wymagają czasowego zabezpieczenia przed krwawieniem w postaci tamponady nosa. Stanowi ona pewne utrudnienie, ponieważ pacjent jest zmuszony do oddychania ustami. Oczywiście niepokój związany z oddychaniem nosem można opanować podając w razie potrzeby leki łagodnie uspokajające. 

Alergiczny nieżyt nosa
    Rolą nosa jest zapewnienie odpowiedniego nawilżenia, ocieplenia i oczyszczenia wdychanego powietrza. Nieżyt nosa może tę funkcję bardzo poważnie zaburzyć.
Alergiczny nieżyt nosa jest to zapalenie błony śluzowej nosa powstałe jako efekt nadmiernej reakcji (nadwrażliwości) na substancję, która u zdrowych osób nie wywołuje żadnej zmiany. Substancje te nazywane są alergenami.
   Alergiczny nieżyt nosa może wystąpić już u małych dzieci (oprócz alergii pokarmowej i skórnej). Z większą częstotliwością występuje u młodzieży - 10-15% młodych ludzi dotkniętych jest tą dolegliwością. Ogółem odsetek występowania alergii szacuje się na około 35% populacji. W czasie ostatnich kilkudziesięciu lat zaobserwowano wzrost częstości występowania alergicznego nieżytu nosa. Choroba należy do jednej z dziesięciu najczęstszych przyczyn wizyt u lekarzy pierwszego kontaktu.

Alergiczny nieżyt nosa występować może:
- okresowo np. w okresie pylenia traw, drzew,
- przewlekle - w ciągu całego roku, gdy związany jest z uczuleniem na alergeny stale obecne w otoczeniu, np. roztocza kurzu domowego lub uczulenie na wiele różnych alergenów.

Objawy alergicznego nieżytu nosa są bardzo charakterystyczne: świąd, blokada nosa, zaburzenia węchu, napady kichania, wodnisty wyciek z nosa zwłaszcza w trakcie kontaktu z potencjalnym alergenem (ścięciu trawy, kontakcie z kotem, przebywaniu w zakurzonym pomieszczeniu). Objawy mogą być ostre, przypominające przeziębienie zwane „katarem siennym” lub przewlekłe z ciągłą blokadą nosa, obecnością wydzieliny w nosie, zaburzeniami węchu. Inne postacie alergii np. alergia pokarmowa we wczesnym dzieciństwie, a także alergia w rodzinie potwierdzają/ sprzyjają podejrzeniu alergicznego charakteru dolegliwości. Objawom ze strony nosa często mogą towarzyszyć objawy astmy oskrzelowej, zapalenie ucha środkowego, polipy, zakażenia dolnych dróg oddechowych oraz zapalenie spojówek (zaczerwienienie spojówek, pieczenie, łzawienie). W przypadku występowania objawów przewlekłego nieżytu nosa warto wykluczyć skrzywienie przegrody nosa i inne nieprawidłowości anatomiczne, zakażenia, zaburzenia hormonalne, podrażnienie czynnikami fizycznymi, reakcje na niektóre leki, u dzieci - przerost trzeciego migdałka.

    Badania potwierdzające alergię to przede wszystkim testy alergiczne. Najbardziej powszechne badania to testy skórne z typowymi alergenami (badanie możliwe do wykonania również u małych dzieci - decydują wskazania kliniczne). Testy wykonujemy na skórze przedramion kropiąc dany alergen i przekłuwając naskórek. W testach mierzy się reakcję na histaminę (kontrola dodatnia) i porównuje się ją do bąbli powstałych w miejscu kontaktu z alergenem. Najlepszym okresem wykonywania testów jest czas jesienno-zimowy (październik- styczeń).

Postępowanie lecznicze w alergicznym nieżycie nosa polega na:
-
unikaniu alergenu,
- leczeniu objawowym (leki przeciwhistaminowe, hormony sterydowe, leki przeciwleukotrienowe),
- immunoterapii swoistej (pacjentów z udokumentowanym uczuleniem, min. 2 letni okres dolegliwości, niemożność uniknięcia alergenu) – alergolog!!!
- edukacji pacjentów.

 
  oferta
zespol
klinika
rejestracja
ul. Kard. Wyszyńskiego 110, 50-307 Wrocław, ul.Legnicka 56