Laryngologia Wrocław - Przychodnia Medicus DCL
 home  dla pacjentów  aktualności  dla specjalistów  linki  kontakt
English Version
aktualnosci  
 
 
 
 Aktualność z dnia 04 sierpnia 2014 r.
 
Biała Sobota dla słuchu w DCL
 
Biała Sobota dla słuchu w DCLOsoby ze znacznym i głębokim niedosłuchem obuusznym mogły skorzystać z bezpłatnych konsultacji i badań audiologicznych zorganizowanych w DCL. Akcja odbyła się w sobotę 2 sierpnia. Badania przeznaczone były dla osób mających poważne problemy ze słuchem, którym już nie wystarcza aparat słuchowy. Celem akcji było udostępnienie pacjentom z Dolnego Śląska możliwości skorzystania z konsultacji lekarza audiologa oraz rozmowy z inżynierem klinicznym, który pokazywał dostępne możliwości powrotu do świata dźwięków.

Słuch jest jednym ze zmysłów, dzięki którym jesteśmy w stanie odbierać otaczający nas świat. Niestety nie dbamy o niego, jak należy. Praca w hałasie bez specjalnych wygłuszających nauszników, poruszanie się po mieście w zgiełku ulicy, głośne słuchanie ulubionej muzyki czy telewizor w salonie włączony przez cały dzień skutkują tym, że z roku na rok nasz słuch jest coraz słabszy. W przypadku wielu osób zmiany idą tak daleko, że zaczynają się poważne problemy. Wtedy sięgają one po aparat słuchowy, ale zdarza się, że i on po czasie przestaje wystarczyć.

Ale zdolność słyszenia można także utracić na skutek czynników, które nie zawsze zależą od nas. To np. poważne choroby w obrębie głowy, czy urazy po wypadkach (najczęściej komunikacyjnych).

Według badania stanu zdrowia ludności, które Główny Urząd Statystyczny prowadzi co pięć lat poczynając od 2004 r., w Polsce w 2009 r. żyło 696,5 tysięcy osób z uszkodzeniami i chorobami narządu słuchu. Tyle ludzi mieszka w największych Polskich miastach!
Na szczęście słuch jest zmysłem, który dzięki dzisiejszym osiągnięciom nauki i techniki w większości przypadków udaje się odtworzyć. Pacjenci z głębokim niedosłuchem oraz ci, którym nie wystarcza aparat słuchowy, mogą liczyć na implanty. Rozróżniamy dwa typy: ślimakowe i kostne.

Implanty ślimakowe wszczepia się pod skórę za uchem. Odchodzącą od nich mikroskopijną i wielce precyzyjną elektrodę wprowadza się do części ucha środkowego nazywanej ślimakiem. Implant odbiera sygnały z zewnętrznego procesora dźwięku. To niewielkie urządzenie noszone za uchem. Potem są one zamieniane w impulsy elektryczne (takie jak w nerwach) i za pośrednictwem elektrody aktywizują komórki słuchowe w ślimaku.

Działanie implantów mocowanych w kości Baha (to część czaszki mieszcząca się zaraz za uchem) opiera się na przewodnictwie kostnym. Zewnętrzny procesor dźwięku przekazuje fale dźwiękowe przez skórę do implantu. Dalej przez kości czaszki dźwięk dociera bezpośrednio do ślimaka, który odpowiada za zmienianie fali dźwiękowej na impuls elektryczny. Sygnał jest dalej nerwami przenoszony do kory słuchowej w mózgu. (Działa to na takiej samej zasadzie, jakbyśmy zatkali sobie uszy i mówili. Mimo zamkniętych przewodów słuchowych usłyszymy głos przenoszony za pośrednictwem drgań przez kości.)

Ważne, że za leczenie problemów ze słuchem przy pomocy implantów słuchowych sam pacjent nic nie płaci. Zarówno zabiegi wszczepiania implantów jak i zakup sprzętu są w pełni refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Mimo, że wszczepianie niewielkich urządzeń skutecznie przywracających zmysł słuchu, brzmi jak historia z filmu Sci-Fi, to jest możliwe już od ponad 20 lat.

Zanim jednak otrzymamy możliwość skorzystania z implantów przywracających słuch, trzeba wykonać specjalistyczne badania. Osoby zainteresowane leczeniem niedosłuchów tą metodą mogą szukać wsparcia na specjalnej infolinii uruchomionej przez internetowy serwis Razem dla słuchu.pl (tel.: 22 3333 000 - Koszt połączenia według stawek operatora, z którego usług korzystamy). Osoby, które nie korzystają z telefonu, mogą nawiązać kontakt z Konsultantami przez internetowy czat lub wysłanie maila (szczegóły pod adresem: http://razemdlasluchu.pl/Kontakt.html ).

 Aktualność z dnia 01 lipca 2014 r.
 
Roboty drogowe na ulicy Wyszyńskiego
 
Drodzy Państwo,

uprzejmie informujemy, że w dniu 28.06.2014 ruszył remont ulicy Wyszyńskiego na odcinku od Nowowiejskiej do Mosbacha. W stronę mostów Warszawskich obowiązuje ruch jednokierunkowy, a w druga stronę – objazd przez Jedności Narodowej, Żeromskiego i Nowowiejską.
 
Poniżej mapka objazdów:
 
Mapa robót drogowych Wyszyńskiego NowowiejskaSzczegółowe informacje można uzyskać klikając w poniższy link:

http://www.wroclaw.pl/przebudowa-nowowiejskiej-remont-wyszynskiego-objazdy

Przepraszamy za utrudnienia.
 
 Aktualność z dnia 23 listopada 2013 r.
 
Dolnośląskie Centrum Laryngologii Medicus Perłą Medycyny 2013
 
Joanna Mikołajczyk, Prokurent DCL Medicus odebrała nagrodę „Perły Medycyny” na Gali Polskiej Przedsiębiorczości 2013Perły Medycyny to prestiżowa i uznana w branży nagroda przyznawana corocznie najlepszym placówkom leczniczym i firmom medycznym. Dolnośląskie Centrum Laryngologii Medicus otrzymało nagrodę w kategorii Szpital Monospecjalistyczny.
 
Kapituła Pereł Medycyny promuje podmioty, które świadczą usługi na najwyższym poziomie, mają osiągnięcia naukowe, są efektywnie zarządzanie i wykazują się szczególną dbałością o satysfakcję pacjentów. Tegoroczna, siódma już Gala Polska Przedsiębiorczość 2013, na której wręczane są statuetki Pereł, odbyła się 23 listopada w Warszawie. Nagrodę dla DCL Medicus odebrała Joanna Mikołajczyk, prokurent Centrum.
 
Przyznanie tytułu Perły Medycyny Dolnośląskiemu Centrum Laryngologii to dla nas ogromne wyróżnienie. To efekt wieloletniej pracy całego naszego zespołu lekarzy, pielęgniarek i pracowników administracyjnych” – mówi Joanna Mikołajczyk. „Już na samym początku, gdy otwieraliśmy klinikę, wyznaczyliśmy sobie kierunek. Wiedzieliśmy, że ważne jest nieprzerwane podnoszenie wiedzy i kwalifikacji medycznych, przywiązanie do wysokich standardów obsługi oraz – a właściwie przede wszystkim – dbałość o satysfakcję pacjentów. Takie podejście jest obecne w naszych działaniach do dziś. Cieszymy się, że nasi pacjenci mają w DCL dostęp do najwyższej jakości diagnostyki laryngologicznej oraz specjalistycznych zabiegów” – dodaje.
Od otwarcia Kliniki w 2007 r. jej specjaliści przyjęli na konsultacje prawie 85 000 pacjentów. W tym czasie zostało wykonanych ponad 5500 specjalistycznych zabiegów laryngologicznych.
Dolnośląskie Centrum Laryngologii Medicus już w 2010 roku w konkursie Perły Medycyny otrzymało wyróżnienie. Klinika posiada też Certyfikat „Przyjaznej Przychodni”.
 
 Aktualność z dnia 06 września 2013 r.
 
REMONT ULICY WYSZYŃSKIEGO
 
Remont ulicy WyszyńskiegoW związku z remontem ulicy Wyszyńskiego, który rozpocznie się w dniu 8.09.2013 pojawią się pewne utrudnienia w dotarciu do naszego Centrum.
 
Droga, na odcinku między ulicami Sienkiewicza i Nowowiejską,  zostanie częściowo zamknięta z soboty na niedzielę (z 7 na 8 września). Pojawi się zastępcza organizacja ruchu samochodowego. Przez okres remontu na tym odcinku dojechać będzie można do ul. Wyszyńskiego tylko w jednym kierunku (do skrzyżowania z ul. Sienkiewicza).  W przeciwnym kierunku drogowcy wytyczą objazd ulicami Sienkiewicza, Świętokrzyską, Żeromskiego i Nowowiejską. Oczywiście oznakowanie i sygnalizacja świetlna będą przystosowane do potrzeb objazdu.
 
W związku z remontem, trasy zmienią również autobusy komunikacji miejskiej. Linie A, N, 246, 904 i 914, kursujące w kierunku alei Kromera, od skrzyżowania ulicy Wyszyńskiego i Sienkiewicza pojadą objazdem przez ulice: Sienkiewicza, Świętokrzyską, Żeromskiego i Nowowiejską i potem wrócą do ulicy Wyszyńskiego. Autobusy linii 128 kursujące w kierunku alei Kromera i Zakrzowa zostaną skierowane objazdem od placu Bema przez ulicę Świętokrzyską, Żeromskiego i Nowowiejską do ulicy Wyszyńskiego. W kierunku przeciwnym trasy pozostaną bez zmian.
 
Remont potrwa do grudnia br. Na remontowanym odcinku zostanie usunięta kostka brukowa i zastąpi ją nawierzchnia bitumiczna. Nowa nawierzchnia z pewnością podniesie komfort jazdy, a tym samym dotarcie do nas.
 

 

Aktualność z dnia 03 czerwca 2013 r.

Dzień dziecka DCL Medicus

DZIEŃ DZIECKA W DCL MEDICUS

Już tradycyjnie 1-ego czerwca obchodzimy w szczególny sposób święto dzieci w Dolnośląskim Centrum Laryngologii Medicus. Tak też było tego roku.

Każdy mały pacjent, który odwiedził w tym dniu klinikę DCL Medicus otrzymał czekoladowe jajo-niespodziankę oraz balonik. Dodatkowo nasza animatorka zabaw malowała dzieciom twarze i dbała o zapewnienie dodatkowych wrażeń w kąciku zabaw.

Główną atrakcją okazało się jednak pojawienie Słonika Medicusia. Nasza firmowa maskotka pozowała z dziećmi do zdjęć i sprawiła, że na chwilę zapominały o czekającej je wizycie u lekarza. Było naprawdę sympatycznie i kolorowo , dzięki balonikom, które dekorowały recepcję kliniki.

Nasze Centrum znane jest głównie z zabiegów przycinania bądź usuwania migdałków (zarówno podniebiennych jak i gardłowych), gdzie główną grupę pacjentów stanowią właśnie dzieci. Dlatego tez co roku staramy się je zaskoczyć dzieci w dniu ich święta.

Aktualność z dnia 15 marca 2013 r.

ZABIEGI OPERACYJNE ZATOK TRANSMITOWANE NA ŻYWO Z DCL MEDICUS

KONFERENCJA FESSW dniach 4–5 października 2013 r. we Wrocławiu będzie miała miejsce druga ogólnopolska konferencja naukowo-szkoleniowa, organizowana przez firmę Medicus AIM Sp. z o.o., a poświęcona praktycznym aspektom chirurgii endoskopowej zatok przynosowych (FESS).

Konferencja dedykowana jest lekarzom otolaryngologom z całej Polski, a jej dokładny tytuł to „Chirurgia endoskopowa FESS – złoty standard w leczeniu przewlekłego zapalenia zatok przynosowych”. Podczas konferencji omówione zostaną obecne standardy chirurgii zatok i opieki pooperacyjnej.

Zaprezentowane zostaną również kliniczne przypadki podczas paneli dyskusyjnych, które mają w sposób jak najbardziej praktyczny przybliżyć wiedzę i doświadczenia wybitnych wykładowców zarówno z Polski i zagranicy, m.in.: prof. Olivera Kaschke (Niemcy), prof. Olafa Michela (Belgia) oraz prof. Dariusza Jurkiewicza (Polska).

Niezwykle ważnym elementem konferencji będą 3 zabiegi operacyjne zatok przynosowych  transmitowane na żywo z sali operacyjnej w Dolnośląskim Centrum Laryngologii Medicus we Wrocławiu, poprowadzone przez specjalistów otolaryngologów chirurgów.

W imieniu firmy Medicus Aparatura i Instrumenty Medyczne Sp. z o,o, zaprszamy wszystkich specjalistów otolaryngologów na oficjalną stronę wydarzenia: www.konferencjafess.pl .

 
Aktualność z dnia 29 stycznia 2013 r.

NOWA JAKOŚĆ OBSŁUGI W KLINICE DCL MEDICUS!

NOWY SYSTEM INFORMATYCZNY7 stycznia 2013 roku wdrożyliśmy w naszych dwóch placówkach medycznych nowy system informatyczny, który ma na celu stałe podnoszenie jakości oraz standardu usług świadczonych w klinice. Dążymy do tego, aby nowy system - poprzez ciągłe usprawnianie pracy lekarzy i pozostałego personelu medycznego - zapewnił pacjentom komfortową oraz sprawną organizacyjnie obsługę.

 
Aktualność z dnia 5 grudnia 2012 r.

 "LAUR PACJENTA 2012" DLA NASZEGO ALERGLOGA Z DCL MEDICUS

LAUR PACJENTA 2012„Laur Pacjenta 2012” jest Ogólnopolskim Plebiscytem Medycznym, w którym sami Państwo wybieracie najbardziej rzetelnych i szanowanych lekarzy oraz placówki medyczne cieszące się największym zaufaniem. Dzięki Państwa głosom została utworzona lista laureatów uhonorowanych specjalnymi certyfikatami jakości o nazwie „Certyfikaty Zaufania Pacjenta”.

Wśród laureatów pebiscytu znalazła się Pani dr n. med. Urszula Marciniak z Dolnośląskiego Centrum Laryngologii Medicus, specjalista chorób dzieci i alergolog. Wierzymy, że Państwa wybór przyznania "Certyfikatu Zaufania Pacjenta" dla Pani Doktor Urszuli Marciniak jest nie tylko formą podziękowania za jej dotychczasową pracę, ale także potwierdzeniem wysokiej jakości opieki medycznej jaką Pani Doktor zapewnia swoim pacjentom w naszej klinice.

Serdecznie gratulujemy Pani Doktor!

 Aktualność z dnia 14 listopada 2012 r.

 „ZDROWE USZY MAŁEGO PŁYWAKA”
czyli bezpłatne badania endoskopowe uszu dla dzieci


Zdrowe uszy małego pływakaDolnośląskie Centrum Laryngologii Medicus obchodzi w listopadzie tego roku 5 urodziny. Z tej okazji oraz w trosce o zdrowie małych pacjentów, nasza klinika wspólnie z Aquapark Wrocław zapraszają dzieci odwiedzające wrocławską pływalnię na bezpłatne badania endoskopowe uszu do kliniki DCL Medicus.


Wizyta na basenie to duża przyjemność, niezależnie od tego, czy oczekujemy mocnych wrażeń, czy też przeciwnie, chcemy od nich uciec i się odprężyć. Należy jednak pamiętać o uszach, które spełniają wiele ważnych funkcji – dzięki nim słyszymy świat - powinniśmy więc o nie dbać.

Bezpłatne badania endoskopowe uszu dzieci to kolejna wspólna akcja kliniki DCL Medicus i Aquapark Wrocław. Tym razem przebadane zostaną dzieci w wieku 4-11 lat, bo to właśnie one narażone są najczęściej na problemy z uszami w trakcie wizyty na basenie. W trakcie akcji przeprowadzone zostaną badania endoskopowe uszu dzieci. Czas trwania badania jednej osoby nie przekracza 10 minut. Po badaniu pacjent otrzymuje zdjęcie z badania, z dokładnym opisem tego co się na nim znajduje.

Kto może wziąć udział w badaniu: udział w badaniu moga wziąć dzieci w wieku 4-11 lat. Warunkiem udziału w badaniach jest przesłanie na adres e-mail Ten adres email jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć   skanu lub zdjęcia z komórki jednego paragonu potwierdzającego wejście do którejkolwiek ze stref Aquaparku Wrocław z datą od 13 do 22 listopada wraz numerem telefonu do kontaktu. Nasi pracownicy Call Center skontakują się z osobami, które przesłały pełne zgłoszenie (skan lub zdjęcie z komórki 1 paragonu z Aquapark oraz numer telefonu do kontaktu).

Czas i miejsce: 24 listopada, godz. 8:00-16:00. Dolnośląskie Centrum Laryngologii Medicus, ul. Wyszyńskiego 110, Wrocław. Tylko zarejestrowani wcześniej pacjenci mogą wziąć udział w badaniu.

Liczba miejsc na badania ograniczona - decyduje kolejność zgłoszeń.

Zapraszamy!

 
Aktualność z dnia 13 listopada 2012 r.

BADAMY SŁUCH PRZEDSZKOLAKOM

Badamy słuch przedszkolakom12 i 13 listopada 2012 r. specjaliści ds. audiologii z naszej kliniki przeprowadzili po raz kolejny bezpłatne badania słuchu w Zespole Żłobkowo - Przedszkolnym nr 1 "Wrocławskie Krasnale".

Przebadano  121 przedszkolaków, z czego aż u 52% dzieci stwierdzono nieprawidłowy wynik badania tympanometrycznego.  Dzięki prowadzonej przez naszą klinikę profilaktyce możemy ustrzec większość dzieci przed ostrym zapaleniem ucha środkowego.  Tylko odpowiednio szybko podjęte leczenie może zapobiec dalszym powikłaniom.

Dla przypomnienia - tympanometryczne badanie słuchu polega na wprowadzeniu do ucha dziecka  uszczelniającej zatyczki, z której odchodzi przewód podłączony do generatora dźwięku. Podczas badania rejestrowane są zmiany ciśnienia, które powodują wychylenia błony bębenkowej. Nieprawidłowości w wychyleniach wychwytywane są przez specjalne urządzenie zwane tympanometrem.

Po badaniu dzieci otrzymały dyplomy i naklejki "Dzielny Pacjent", a rodzice wynik badania oraz dalsze zalecenia do dalszego postępowania.

 
Aktualność z dnia 15 października 2012 r.

MEDICUS LIDEREM W DIAGNOZOWANIU ZABURZEŃ SNU APNOGRAFEM

Diagnozowanie snu apnografem15 października, w Dolnośląskim Centrum Laryngologii Medicus odbyło się kolejne szkolenie dla lekarzy laryngologów z naszej kliniki, dotyczące stosowania apnografu w diagnostyce zaburzeń oddychania w czasie snu. Szkolenie poprowadziła dr Regina Conradt z Uniwersytetu w Oxfordzie, która od ponad 20 lat specjalizuje się w zaburzeniach snu.

Podczas szkolenia omawiano zasady odczytu apnografu oraz analizy uzyskanych w ten sposób wyników. Na spotkanie zaproszono również kilku pacjentów, którym pokazowo założono apnograf, omawiając poszczególne etapy badania.

Apnograf to mobilne urządzenie, które kompleksowo mierzy takie parametry jak: warunki ciśnienia górnych dróg oddechowych, pracę serca, poziom wysycenia tlenem krwi obwodowej, głośność chrapania, a także pozycję w jakiej śpi pacjent. Przyrząd śledzi przyśpieszony oddech, a także ilość bezdechów sennych. Jest to jedyne dostępne na rynku badanie diagnostyczne snu, które można wykonać w domu.  Dwumilimetrowa cienka elastyczna sonda rejestruje przepływ powietrza w nosie i gardle pacjenta.
 
Dzięki temu urządzeniu możliwe jest również zbadanie, czy przyczyna bezdechów leży w dolnych czy górnych drogach oddechowych, dzięki czemu lekarz laryngolog może podjąć decyzję o dalszym leczeniu pacjenta.

Dolnośląskie Centrum Laryngologii Medicus, jako pierwsza klinika w Polsce, zaczęła stosować apnografy w diagnostyce zaburzeń snu. Począwszy od lipca 2009 do dnia dzisiejszego, w Centrum Medicus przebadano apnografem prawie 1000 osób. Tym samym nasza klinika stała się niekwestionowanym liderem w dziedzinie diagnostyki snu apnografem w Polsce.
 
 
Aktualność z dnia 1 paździenika 2012 r.

 

PILLAR - NOWATORSKA TECHNIKA BEZZWŁOCZNIE LIKWIDUJĄCA CHRAPANIE

Nowatorska technika PillarWe wrześniu tego roku, Dolnośląskie Centrum Laryngologii Medicus wprowadziło nową, unikalną technikę likwidującą problem chrapania, o nazwie Pillar. Ta nowatorska technika polega na wprowadzeniu implantów w podniebienie miękkie, dzięki czemu zostaje ono usztywnione, co skutkuje natychmiastowym efektem wyleczenia.

Podczas zabiegu nasi przeszkoleni lekarze laryngolodzy umieszczają 3 maleńkie implanty (około 0,7 cm długości i 0,08 cm szerokości) w podniebieniu miękkim, przy użyciu specjalnego przyrządu. Procedura zakładania implantów nie jest dla pacjenta uciążliwa, ani bolesna. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym i trwa z reguły kilkanaście minut.

Po zabiegu można bezzwłocznie udać się do domu, a już godzinę później jeść i pić. Zastosowanie implantów Pillar w podniebieniu miękkim nie ma wpływu na barwę głosu ani na przełykanie. Co więcej założone w tkance implanty nie są widoczne ani wyczuwalne, a z czasem – w naturalnym procesie gojenia – integrują się całkowicie z tkankami. Rozrastająca się tkanka włóknista obrasta je i spaja stwarzając dodatkowe usztywnienie podniebienia miękkiego.

Implanty Pillar wytwarzane są ze specjalnego tworzywa o włókienkowej budowie, który stosowany był już wcześniej w medycynie, ale do innych celów. Stąd też mamy pewność, że tworzywo składające się na implanty jest przebadane i bezpieczne.

Technika Pillar, obok plastyki języczka, podniebienia i gardła, czyli tzw. zabiegu UPPP, wykonywanego małoinwazyjną metodą koblacji, jest kolejną nowoczesną  sposobem leczenia chrapania w naszej klinice.

Wszystkie zainteresowane osoby prosimy o kontakt telefoniczny z nami pod numerami: 
71 323 63 00 lub 71 323 63 10.
 
Aktualność z dnia 24 września 2012 r.
Nasi lekarze w Zarządzie Dolnośląskiego Oddziału PTORL

W wrześniu 2012 roku został wybrany nowy Zarząd Dolnośląskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Otorynolaryngologii Chirurgów Głowy i Szyi na kadencję 2012-2014. Przewodniczącym Dolnośląskiego Oddziału został dr n. med. Krzysztof Preś , specjalista otolaryngolog z naszej kliniki. Natomiast  dr n. med. Wojciech Gawron , Ordynator w Dolnośląskim Centrum Laryngologii Medicus, został wybrany na Sekretarza PTORL o/Dolnośląski.

Obu Panom Doktorom życzymy powodzenia na nowo objętych funkcjach i realizacji założonych planów rozwojowych dla Towarzystwa.
 
Aktualność z dnia 20 sierpnia 2012 r.
 
BEZPŁATNE BADANIA ENDOSKOPOWE UCHA, NOSA i ZATOK w AQUAPARK WROCŁAW z KLINIKĄ MEDICUS

Badania endoskopowe ucha25 sierpnia (sobota) w godz. 11:00 - 16:00 na terenie Aquapark Wrocław, przy ul. Borowskiej 99, odbędną się bezpłatne badania endoskopowe ucha, nosa i zatok, przeprowadzone przez lekarza z Dolnośląskie Centrum Laryngologii Medicus. Do badania może zgłosić się każdy, bez względu na wiek czy płeć. Decyduje kolejność zgłoszeń, nie wymagamy żadnych dokumentów do wzięcia udziału w badaniu.

Woda w basenie to zmiana temperatury, a jak jeszcze przyjdzie nam do głowy, żeby skorzystać z sauny, temperaturowa huśtawka staje się olbrzymim wyzwaniem dla naszej śluzówki. Kiedy po tym wszystkim wychodzimy na dwór, zdezorientowane błony puchną. Pływanie to znakomita gimnastyka, która wzmacnia wszystkie mięśnie, zapobiegając wadom postawy i zwiększa wydolność układu oddechowego i krążenia. Pływanie ma prawie same zalety – to prawda, jednak kąpiel i zabawa w basenie mogą być przyczyną zapalenia zatok i problemów z uszami. Możemy się zabezpieczać na wiele sposobów, mogą to być zatyczki do nosa, preparaty natłuszczające błony śluzowe czy po prostu dokładne suszenie głowy i noszenie czapki w zimie. Warto jednak sprawdzić w jakim stanie znajdują się nasze uszy i zatoki. Najlepszym sposobem żeby zrobić to skutecznie, szybko i bezboleśnie jest badanie endoskopowe.

W trakcie akcji przeprowadzone zostaną bezpłatne badania endoskopowe nosa, wejścia do zatok oraz uszu. Czas trwania badania jednej osoby nie przekracza 10 minut. Po badaniu pacjent otrzymuje kolorowe zdjęcia, z dokładnym opisem tego co się na nich znajduje. Zostaje również poinformowany o dalszym postępowaniu. Wszystkie zdjęcia zostają zapisane w bazie, do których lekarz ma wgląd podczas wizyty. Możemy dzięki temu obserwować zachodzące zmiany przed i po leczeniu. Osoby badane będą miały możliwość umówienia terminu wizyty. Dzięki uruchomieniu usługi call-center pacjenci mają możliwość szybkiego i sprawnego ustalenia dogodnego terminu.

 
Aktualność z dnia 2 lipca 2012 r.

BEZPŁATNE BADANIA SŁUCHU DLA SENIORÓW!
IMPLANTY SŁUCHOWE – GDY APARAT SŁUCHOWY NIE POMAGA.


Badania słuchu dla seniorówAkcja „Usłyszeć świat – nigdy nie jest za późno” to akcja bezpłatnych badań słuchu dla seniorów pod kątem otrzymania implantu słuchowego. W dniu 28  lipca (sobota) od godz. 8.00 do 14.00 w Dolnośląskim Centrum Laryngologii Medicus przy ul. Wyszyńskiego 110 zostaną bezpłatnie przebadane osoby, którym aparat słuchowy nie pomaga.

Starzenie się narządu słuchu to zjawisko naturalne i nieuniknione. Najlepiej słyszymy około 20. roku życia, ale wraz z przekroczeniem trzydziestki nasz ubytek słuchu wzrasta rocznie o około 1 decybel. Pacjenci, którzy trafiają do lekarza, jeśli mają problemy z rozumieniem mowy i porozumiewaniem się, najczęściej otrzymują aparaty słuchowe. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii są skuteczne w ponad 90% przypadków niedosłuchów. Jednakże proces starzenia się nadal postępuje i zdarza się, że w pewnym momencie pacjent, który używa aparatu słuchowego, nie ma wystarczających korzyści. Głębokie wady słuchu uniemożliwiają prawidłowe przetwarzanie dźwięku, nawet wzmocnionego przez aparat słuchowy. Pacjenci mają wówczas problemy ze zrozumieniem swoich rozmówców, nie rozumieją programów w telewizji, nie potrafią załatwić swoich codziennych spraw. Wówczas należy wykonać ponowne badanie w celu oceny obecnego stanu słuchu. Gdy okaże się, że aparat słuchowy już nie pomaga, medycyna oferuje dziś takim pacjentom jedyną funkcjonującą protezę zmysłu, jaką jest implant ślimakowy. To sprawdzona, funkcjonująca i z powodzeniem stosowana na całym świecie metoda leczenia. Jest to urządzenie przeznaczone dla osób niedosłyszących w dużym stopniu, które nie mają korzyści z aparatów słuchowych.

Implanty słuchowe – finansowanie
Leczenia głuchoty i głębokich niedosłuchów z użyciem implantów słuchowych w Polsce realizowane jest z pieniędzy Narodowego Funduszu Zdrowia. Oznacza to, że system implantu ślimakowego jest W PEŁNI REFUNDOWANY. Zarówno dzieci, jak i osoby starsze nie płacą za implant ani nie ponoszą żadnych kosztów związanych z przygotowaniem do operacji, samą operacją oraz późniejszą rehabilitacją.

Rejestracja na badania
Zapraszamy do poddania się badaniom wszystkie osoby, którym aparat słuchowy nie pomaga. Badanie trwa ok. 15 minut i jest zupełnie bezbolesne. Każdy zainteresowany musi zarejestrować się wcześniej na wizytę dzwoniąc pod nr tel. 71 323 63 00. Można to zrobić również osobiście w Dolnośląskim Centrum Laryngologii Medicus przy ul. Wyszyńskiego 110 we Wrocławiu. O terminie badania decyduje kolejność zgłoszeń.

 
 

Aktualność z dnia 5 czerwca 2012 r.
Dzień Dziecka z maluchami z Domu Dziecka
 
Dzień Dziecka1 czerwca, z okazji Dnia Dziecka nasza maskotka – słonik o imieniu Medicuś - odwiedziła maluchy z wrocławskiego Domu Dziecka przy ul. Parkowej 2.

W tym wyjątkowym dla dzieci dniu, pracownicy opiekuńczej placówki (www.razemzdzieckiem.wroclaw.pl) zorganizowali dla nich piknik w ogrodzie. Oprócz przysmaków z grilla i mnóstwa  słodyczy na dzieci czekały gry i zabawy na świeżym powietrzu. Nasz słonik towarzyszył dzieciom podczas zabawy i częstował je „zwierzaczkowymi” lizakami. Jego wielkie uszy, brzuszek i fikuśna trąba wzbudzały ogólny zachwyt maluchów:)
 
Wychowankowie wrocławskiego  Domu Dziecka przy ul. Parkowej 2 objęci są na co dzień nieodpłatną opieką laryngologiczną przez lekarzy z naszej kliniki. Dzieci niestety dość często łapią różne infekcje, ale dzięki naszemu zespołowi medycznemu szybko wracają do zdrowia. Staramy się bowiem, aby zawsze były przyjmowane na konsultację laryngologiczną bez kolejki i bezpłatnie.

Poza samą opieką laryngologiczną pomagamy także wrocławskiej opiekuńczej placówce w formie materialnej. Z inicjatywy wszystkich pracowników kliniki Medicus zebraliśmy fundusze z prywatnych środków na zakup środków higieny osobistej dla dzieci. Tego nigdy nie za wiele w ośrodkach tego typu.

 
 
Aktualność z dnia 11 maja 2012 r.
Klub MedicusiaStrefa rodzica "Klubu Medicusia" już na Facebook :)

Właśnie wystartował nasz nowy fanpage na Facebook’u o nazwie Klub Medicusia: Strefa Rodzica www.facebook.com/KlubMedicusia.

Strona dedykowana jest głównie rodzicom, ale oczywiście zapraszamy do odwiedzin wszystkich zainteresowanych! Będziemy tam cyklicznie zamieszczać porady i ciekawostki dotyczące szeroko rozumianego zdrowia i nie tylko...:)  Mamy też nadzieję, że strona stanie się miejscem wymiany doświadczeń pomiędzy rodzicami.  A z myślą o najmłodszych szykujemy mnóstwo  konkursów i niespodzianek – najbliższy konkurs już w czerwcu:) Na stronie powita Was Medicuś - nasz sympatyczny słonik masktoka - oraz jego przyjeciele. Kto ostatnio odwiedził naszą klinikę na ul. Wyszyńskiego, wie o czym piszemy:)

Zapraszam wszystkich do polubienia strony www.facebook.com/KlubMedicusia i aktywnego udziału:)

 
Aktualność z dnia 17 kwietnia 2012 r.

Zbadaj swój słuch. Za darmo                                                                            

Zbadaj swój słuch 27 kwietnia 2012 między godziną 8:00 a 13:30 w Dolnośląskim Centrum Laryngologii Medicus przy ul. Wyszyńskiego 110 odbędą się bezpłatne badania słuchu pod kątem otrzymania implantu słuchowego dla osób, którym aparat słuchowy nie pomaga. W związku z ogromnym zainteresowaniem wyznaczyliśmy 5 dodatkowych terminów badań.   

Starzenie się narządu słuchu to zjawisko naturalne i nieuniknione. Najlepiej słyszymy około 20. roku życia, ale wraz z przekroczeniem trzydziestki nasz ubytek słuchu wzrasta rocznie o około 1 decybel. Pacjenci, którzy trafiają do lekarza, jeśli mają problemy z rozumieniem mowy i porozumiewaniem się, najczęściej otrzymują aparaty słuchowe. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii są skuteczne w ponad 90% przypadków niedosłuchów. Jednakże proces starzenia się nadal postępuje i zdarza się, że w pewnym momencie pacjent, który używa aparatu słuchowego, nie ma wystarczających korzyści. Głębokie wady słuchu uniemożliwiają prawidłowe przetwarzanie dźwięku, nawet wzmocnionego przez aparat słuchowy. Pacjenci mają wówczas problemy ze zrozumieniem swoich rozmówców czy nie rozumieją programów w telewizji. Wówczas należy wykonać ponowne badanie w celu oceny obecnego stanu słuchu. Gdy okaże się, że aparat słuchowy już nie pomaga, medycyna oferuje dziś takim pacjentom jedyną funkcjonującą protezę zmysłu, jaką jest implant ślimakowy. To sprawdzona, funkcjonująca i z powodzeniem stosowana na całym świecie metoda leczenia. Jest to urządzenie przeznaczone dla osób niedosłyszących w dużym stopniu, które nie mają korzyści z aparatów słuchowych.

Bezpłatne badania rozpoczęto na początku 2011 roku, przez rok zorganizowano ich 14, w czasie nich przebadano 609 pacjentów z czego u 107 osób stwierdzono konieczność wszczepienia implantu ślimakowego, a 67 implantu BAHA (rodzaj implantów wykorzystujących zdolność ludzkich kości do przenoszenia dźwięku).

Implanty słuchowe są w stu procentach refundowane ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia. Kryteria kwalifikacyjne dla osób dorosłych to: głęboki niedosłuch lub całkowita głuchota, brak korzyści z aparatów słuchowych, pacjenci postlingwalni, czyli osoby, które wykształciły kompetencje językowe i utraciły słuch w trakcie życia.

Centrum Medicus przeprowadza badania wstępne. Możemy powiedzieć, ze ponad 90 procent naszych wskazań pokrywa się z późniejszymi badaniami w klinikach wszczepiających implanty. Każdy zainteresowany musi zapisać się wcześniej na wizytę telefonicznie lub zgłosić osobiście w klinice Medicus. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Rejestracja oraz dodatkowe informacje pod numerem telefonu: 71 323 63 00.

http://www.youtube.com/watch?v=NApoX7kvshs&feature=youtu.be


 Aktualność z dnia 14 kwietnia 2012

Światowej sławy otolaryngolog z wizytą w klinice MedicusZatoki w rękach światowej sławy otolaryngologa

13 i 14 kwietnia 2012 roku naszą klinikę odwiedził profesor dr med. Oliver Kaschke. Wybitny chirurg z Berlina przeprowadził 4 operacje szczególnie trudnych przypadków zapalenia zatok metodą FESS.

To obecnie najskuteczniejsza forma pomocy osobom borykającym się z problemem chorych zatok. Innowacyjny zabieg pozwala przywrócić pierwotną funkcję zatok i ich prawidłowe funkcjonowanie. Profesor Kaschke został we Wrocławiu do soboty, aby przeprowadzić konsultacje laryngologiczne pacjentów cierpiących na zapalenie zatok.

Około 8 milionów osób w Polsce boryka się z przewlekłym zapaleniem zatok przynosowych – to jedno z 10 najczęściej stwierdzanych schorzeń. Jest to jeden z najczęściej lekceważonych problemach społecznych.

Objawy zapalenia zatok przynosowych często są mylone z objawami przeziębienia. Gdy boli nas głowa, drapie w gardle, mamy zatkany nos, gorączkę, bóle mięśni, podejrzewamy sezonową infekcję. Czasami jest to właśnie przeziębienie, ale jak się okazuje nie zawsze. Tej przypadłości nie wolno lekceważyć, ponieważ może prowadzić nawet do utraty słuchu. To bardzo uciążliwe schorzenie, które uniemożliwia nam normalne funkcjonowanie.


Aktualność z dnia 30 marca 2012 r.
W trosce o właściwy rozwój słuchu dzieci…

Podziękowania29 i 30 marca 2012 zespół audiologów z kliniki Medicus przeprowadził kolejne bezpłatne badania słuchu u przedszkolaków. Tym razem odwiedziliśmy „Wrocławskie Krasnale” Zespół Żłobkowo-Przedszkolny nr 1, mieszczący się przy ul. Dźwirzyńskiej 3 we Wrocławiu. Przebadano w sumie 116 maluszków i aż u 33% stwierdzono nieprawidłowości w obrębie ucha środkowego.

Tympanometryczne badanie słuchu polega na wprowadzeniu do ucha dziecka  uszczelniającej zatyczki, z której odchodzi przewód podłączony do generatora dźwięku. Podczas badania rejestrowane są zmiany ciśnienia, które powodują wychylenia błony bębenkowej. Nieprawidłowości w wychyleniach wychwytywane są przez specjalne urządzenie zwane tympanometrem. Należy mieć na uwadze, że w okresie wiosennym dzieci są szczególnie narażone na ostre zapalenia ucha środkowego i tylko odpowiednio szybko podjęte leczenie może zapobiec dalszym powikłaniom.

Po badaniu każde dziecko otrzymało dyplom i naklejkę "Dzielnego Pacjenta", a rodzice wynik badania oraz dalsze zalecenia w przypadku wystąpienia nieprawidłowości u dziecka. Miłym gestem ze strony wrocławskiego przedszkola było wręczenie naszemu zespołowi pisemnego Podziękowania, które z satysfakcją tutaj prezentujemy:)

Dolnośląskie Centrum Laryngologii Medicus, organizując cyklicznie profilaktyczne akcje bezpłatnych badań słuchu, chce umożliwić wszystkim dzieciom dostęp do podstawowych badań słuchu. Zależy nam bowiem na prawidłowym rozwoju słyszenia u dziecka, a to jest możliwe tylko przy wczesnym wykryciu i leczeniu ewentualnych zaburzeń ucha środkowego.

 
Aktualność z dnia 23 marca 2012 r.

Prestiżowe wyróżnienie w ogólnopolskim rankingu „Przyjazna Przychodnia”  dla Dolnośląskiego Centrum Laryngologii Medicus.

Przyjazna przychodniaZ przyjemnością i dużą satysfakcją pragniemy poinformować o wyróżnieniu, jakie 23 marca 2012 roku otrzymało Dolnośląskie Centrum Laryngologii Medicus. Poziom naszych usług oraz codzienne dążenie do doskonałości zostało zauważone i docenione w prestiżowym rankingu opublikowanycm przez tygodnik „Polityka” w ramach akcji „Przyjazna Przychodnia”.

W tym rankingu certyfikowane placówki zostały wyłonione w toku szczegółowych audytów obejmujących najważniejsze funkcje przychodni, takie jak proces rejestracji, kwalifikacje i doświadczenie kadry, komfort poczekalni, standard obsługi pacjenta czy sprzęt medyczny. Wyróżnione przychodnie to te, dla których pacjent jest na pierwszym miejscu.

W efekcie konsekwentnej realizacji naszej polityki rozwoju możemy poszczycić się systematycznie rosnącą liczbą lojalnych pacjentów, którzy chętnie polecają nas innym. W czasach intensywnego marketingu osobiste rekomendacje nabierają szczególnego znaczenia i dlatego ważne jest, by w każdym momencie pacjent miał poczucie wyjątkowości i jak najwyższej jakości obsługi.

Cieszymy się, że nasz zespół zmienia obraz opieki zdrowotnej w Polsce. Zmienia na lepsze.

Więcej informacji na ten temat:
http://www.przyjaznaprzychodnia.info/component/content/article/8-aktualnoci/48-przyjazna-przychodnia-kolejne-wyronienia.html


Aktualność z dnia 23 lutego 2012 r.

Konferencja Naukowo-Szkoleniowa dla laryngologów z Dolnego ŚląskaKonferencja Naukowo-Szkoleniowa
3 marca 2012 (sobota), w godz. 10.00 – 13.00, w hotelu Mercure Panorama Wrocław odbędzie się, organizowana przez Dolnośląskie Centrum Laryngologii Medicus, Konferencja Naukowo-Szkoleniowa. Tematem przewodnim konferencji jest „Pacjent po 60 roku życia z niedosłuchem w gabinecie lekarza laryngologa.”

Wydarzenie organizowane jest pod patronatem Wojewódzkiego Konsultanta w dziedzinie Audiologii i Foniatrii oraz Wojewódzkiego Konsultanta w dziedzinie Otolaryngologii  i skierowane jest w głównej mierze do lekarzy laryngologów z Dolnego Śląska. Program konferencji przewiduje wystąpienie m.in. dr hab. n. med. Alicji Sekuli oraz dr n. med. Jarosława Kapuścińskiego.

Wszystkich specjalistów otolaryngologii zainteresowanych tematyką konferencji gorąco  zapraszamy na wykłady do sali Millenium (1 piętro) w hotelu Mercure Panorama  we Wrocławiu, przy pl. Dominikańskim 1.

Prosimy o potwierdzenie uczestnictwa do dnia 27 lutego 2012 telefonicznie: 71 347 20 43 lub e-mailowo: Ten adres email jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć

 Aktualność z dnia 8 lutego 2012 r. 

Dzień otwarty z logopedą

Dzień Otwarty z Logopedą

W sobotę 25 lutego br. odbędą się bezpłatne, indywidualne konsultacje logopedyczne  w Dolnośląskim Centrum Laryngologii Medicus we Wrocławiu, przy ul. Legnickiej 56.

W ramach konsultacji podczas Dnia Otwartego będą przeprowadzane badania  słuchu oraz konsultacja logopedyczna, a dla użytkowników implantów ślimakowych dodatkow analiza serwisowa procesora dźwięku  (dot. wyłącznie implantów ślimakowych firmy Cochlear). Pacjenci będą przyjmowani indywidualnie w godzinach 10.00-16.00, po wcześniejszej rejestracji telefonicznej  (71) 353 00 30
lub e-mail Ten adres email jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć

Dzień Otwarty zapoczątkuje wprowadzenie do stałej oferty naszej kliniki kompleksową opiekę logopedyczną. Standardowa wizyta logopedyczna w Dolnośląskim Centrum Laryngologii Medicus będzie oparta na ścisłej współpracy audiologa (badanie słuchu), logopedy - pani Jolanty Wojciechowicz-Gach (konsultacja logopedyczna) i opcjonalnie inżyniera klinicznego (serwis procesora dźwięku w implancie ślimakowym).

Dlaczego warto skorzystać opieki logopedycznej w naszej klinice? W ramach systematycznej logoterapii:

  • dzieciom ułatwiamy wejście w świat dźwięków i kształtowanie mowy,
  • młodzieży pomagamy w doskonaleniu kompetencji komunikacyjnych i językowych,
  • dorosłym umożliwiamy powrót do środowiska akustycznego a przez to udział w życiu społecznym i zawodowym.
 Aktualność z dnia 16 stycznia 2012 r. 

Badanie słuchu u przedszkolaków

Badanie słuchu u przedszkolaków

W dniach 12-13 stycznia 2012 roku zespół specjalistów ds. badań audiologicznych z Dolnośląskiego Centrum Laryngologii Medicus odwiedził dwa przedszkola w Sobótce. Celem wizyty audiologów było przeprowadzenie bezpłatnych badań słuchu u dzieci.

Badanie tympanometryczne, któremu poddano 166 przedszkolaków, miało na celu zdiagnozowanie nieprawidłowości w obrębie ucha środkowego.

Wszyscy mali pacjenci, przebadani przez zespół Dolnośląskiego Centrum Laryngologii Medicus, otrzymali dyplom "Dzielnego Pacjenta" oraz drobne niespodzianki. Rodzicom przedszkolaków wręczono poprzez wychowawcę wyniki badań wraz z opisem dalszego postępowania.

 
 Aktualność z dnia 5 listopada 2011 r. 

Weekend Zdrowia

Weekend zdrowia5 listopada 2011 Dolnośląskie Centrum Laryngologii MEDICUS wzięło udział w prozdrowotnej akcji organizowanej w C.H. Borek we Wrocławiu. Stoisko naszego Centrum dedykowane było badaniu ucha środkowego dzieci oraz promowaniu leczenia zaburzeń snu i chrapania. 

Ostre zapalenie ucha środkowego zdarza się głównie u dzieci i występuje najczęściej w okresie jesienno-wiosennym oraz w przebiegu kilku chorób laryngologicznych i zakaźnych. Stąd też właściwa profilaktyka i szybka diagnoza może pomóc w skutecznym leczeniu małego pacjenta.

Badania ucha środkowego dzieci na stoisku Medicus przeprowadzały specjalistki ds. audiologii przy pomocy tympanometru, który precyzyjnie wychwycał ewentualne nieprawidłowości funkcjonowania narządu słuchu. Podczas badania rodzice mieli możliwość skonsultowania sposobu postępowania, w przypadku wystąpienia podejrzenia zapalenia ucha środkowego u swoich pociech.

Na stoisku DCL MEDICUS można było także uzyskać cenne informacje na temat leczenia zaburzeń snu i chrapania. Nasze specjalistki wyjaśniały przebieg diagnozowania przyczyn i leczenia tych schorzeń, a także wręczały ulotki z dodatkowymi informacjami na temat sposobów likwidowania chrapania, czy groźnych dla życia bezdechów śródsennych.

 
 Aktualność z dnia 4 listopada 2011 r. 

Wywiad radiowy   - Wywiad z dr n. med. Aleksandrą Sztuką-Banel (Radio Wrocław)  

Wciąż niewiele osób zdaje sobie sprawę, jak poważne konsekwencje dla zdrowia mogą wynikać z pozornie błahego problemu jakim jest chrapanie, które dotyczy nie tylko mężczyzn, ale również kobiet, a nawet dzieci. Nieleczone może doprowadzić do pojawienia się bezdechów śródsennych, czyli co najmniej 10-sekundowych momentów, w czasie których podczas snu nie oddychamy. 4 listopada 2011 r. na antenie Radia Wrocław został wyemitowany wywiad ze specjalistką z naszego Centrum dr n. med. Aleksandrą Sztuką-Banel. Tematem wywiadu było chrapanie i zaburzenia podczas snu. 

Zachęcamy do posłuchania wywiadu, w którym dr Sztuka-Banel szeroko mówi o problemie i udziela cennych wskazówek jak postępować w przypadku, gdy dręczą nas dolegliwości związane z chrapaniem, bezdechami śródsennymi oraz wszelkimi zaburzeniami podczas snu. 

Aktualność z dnia 27 października 2011 r. 

Wywiad z dr n. med. Wojciechem Gawronem (Gazeta Wyborcza)

Okres jesienny sprzyja rozwojowi chorób. Wielu spośród nas będzie zmagać się z przeziębieniami, grypą, podwyższoną temperaturą, katarem czy kaszlem.

Zachęcamy do lektury wywiadu, który ukazał się na łamach Gazety Wyborczej 26-go października 2011 r. Bohaterem wywiadu jest specjalista otolaryngolog z naszego Centrum - dr  n. med. Wojciech Gawron, który udziela cennych wskazówek, jak postępować w przypadku zachorowań i jak się przed nimi ustrzec.

 "Sezon na przeziębienia" - Gazeta Wyborcza 

Aktualność z dnia 18 lipca 2011 r. 

 Dolnośląskie Centrum Laryngologii Medicus w Programie Powszechnych Przesiewowych Badań Słuchu u Noworodków!

Jest nam bardzo niezwykle miło poinformować Państwa, że przystąpiliśmy do Programu Powszechnych Przesiewowych Badań Słuchu u Noworodków organizowanych od 2000 roku przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.

Przyznano nam II stopień referencyjności. Dzięki temu kierowane są do naszej kliniki noworodki z podejrzeniem wad słuchu z oddziałów noworodkowych.

Jesteśmy dumni, że znaleźliśmy się w tym elitarnym gronie.

Dzięki Programowi od 2000 roku przebadano ponad 3 000 000 dzieci, z czego na dalsze leczenie skierowanych zostało ok. 170 000 z nich z podejrzeniem występowania wady słuchu. Dokładne zdiagnozowanie problemu i rozpoczęcie leczenia już w pierwszych dniach życia dziecka zdecydowanie zwiększa szanse na skuteczne wyleczenie i często ratuje dziecko przed trwałym, pełnym lub częściowym, uszkodzeniem słuchu.

Więcej informacji o Programie i jego zasadach znajdą Państwo na stronach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy http://www.wosp.org.pl/medycyna/badania_sluchuAktualność z dnia 18 kwietnia 2011 r.  

PIERWSZY NA DOLNYM ŚLĄSKU ZABIEG OPERACYJNY TRANSMITOWANY
NA ŻYWO W TECHNOLOGII HD

W dniach 15-16 kwietnia 2011 roku, w ramach konferencji naukowo-szkoleniowej poświęconej przewlekłemu zapaleniu zatok przynosowych, w Dolnośląskim Centrum Laryngologii Medicus zostały przeprowadzone pierwsze na Dolnym Śląsku cztery zabiegi operacyjne, relacjonowane w przekazie na żywo uczestnikom konferencji, która miała miejsce w hotelu Sofitel we Wrocławiu.

Transmitowane na żywo w wersji HD zabiegi przeprowadził profesor Oliver Kaschke – Ordynator Oddziału Otolaryngologii w szpitalu St. Gertrauden-Krankenhaus w Berlinie, uznawany za jednego z najlepszych lekarzy operatorów chirurgii endoskopowej zatok w Europie. Profesor Kaschke zoperował cztery osoby używając podczas zabiegu ultranowoczesnego urządzenia o nazwie Matrix Polar Navigation System, który w chirurgii laryngologicznej funkcjonuje jako zintegrowany system nawigacji śródoperacyjnej, a jego użycie stanowi krok milowy w tej dziedzinie.
 
Matrix Polar Navigation System jest gwarantem poprawy nie tylko komfortu pracy lekarza operatora, ale przede wszystkim zwiększa bezpieczeństwo pacjenta podczas zabiegu, redukując niemal do zera możliwość wystąpienia jakichkolwiek powikłań. Dzięki zastosowaniu tego urządzenia czas trwania operacji znacznie się skraca, co w konsekwencji prowadzi do oszczędności kosztów związanych z zabiegiem.

Celem nadrzędnym konferencji naukowo-szkoleniowej było ponowne zwrócenie uwagi zarówno środowiska lekarskiego, jak i pacjentów, na coraz częściej pojawiający się poważny problem zdrowotny, jakim jest zapalenie zatok przynosowych. Jest to jedna z najczęstszych chorób, z jakimi spotykają się lekarze laryngolodzy w codziennej praktyce. W samej tylko Polsce cierpi na to schorzenie ok. 8 mln osób, a jego niewłaściwe leczenie, bądź lekceważenie objawów, może doprowadzić do bardzo niebezpiecznych, wręcz zagrażających życiu konsekwencji.

W konferencji wzięło udział 180 lekarzy laryngologów, którzy mieli sposobność zapoznać się z najnowocześniejszymi osiągnięciami medycyny, związanymi z chirurgią czynnościową zatok przynosowych, a dzięki transmisji na żywo z Dolnośląskiego Centrum Laryngologii Medicus do sali konferencyjnej, mogli obserwować i uczyć się innowacyjnej metody operacyjnej od jednego z najlepszych specjalistów w tej dziedzinie. Doświadczenie profesora Kaschke pozwoli naszym lekarzom wprowadzać system nawigacji śródoperacyjnej do swojej pracy, a tym samym przyczyni się do poprawy zdrowia i przede wszystkim do poprawy jakości życia pacjentów w Polsce.

W trosce o zdrowie pacjentów, a także z uwagi na rangę problemu zdrowotnego, organizator konferencji – Dolnośląskie Centrum Laryngologii, zaplanował 100 bezpłatnych wizyt konsultacyjnych, które można zrealizować w terminie 18-22 kwietnia. Rejestracji dokonuje się telefonicznie na hasło „Tydzień bezpłatnej profilaktyki i leczenia zatok”. Pacjenci borykający się z chorobami zatok, zwłaszcza trudne przypadki tego schorzenia, mają szansę otrzymać wiarygodną diagnozę lekarską od specjalistów korzystających z nowoczesnego sprzętu medycznego, a także sposobność zakwalifikowania się, w przypadku stwierdzenia wysokiego zaawansowania choroby, do zabiegu, który przeprowadzony zostanie przez stale współpracującego z Dolnośląskim Centrum Laryngologicznym Medicus - samego profesora Olivera Kaschke.

Aktualność z dnia 4 kwietnia 2011 r.  

Szanowni Państwo,

Rozpoczął się właśnie Światowy Tydzień Alergii ogłoszony przez Światową Organizację Alergii (WAO -World Allergy Organization).

Celem akcji jest zwrócenie uwagi na globalny wymiar chorób alergicznych. Alergie dotyczą około 30-40% całej populacji, na alergię chorują osoby w każdym wieku, bardzo często dzieci i młodzież.... Jak przekonują alergolodzy zrzeszeni w PTA (Polskie Towarzystwo Alergologiczne), współczesna medycyna pozwala skutecznie walczyć z objawami alergii – każdy alergik stosując się do zaleceń lekarskich może prowadzić normalny tryb życia. Zachęcamy Państwa do lektury poniższego artykułu oraz zapraszamy serdecznie na konsultacje do naszych specjalistów, Pani prof. Renaty Jankowskiej oraz dr Urszuli Marciniak.

Aktualność z dnia 10 marca 2011 r. 

Biała Sobota we Wrocławiu

Bezpłatne badania słuchu dla seniorów, którym aparat słuchowy nie pomaga. W sobotę 26 marca oraz w sobotę 2 kwietnia 2011, w godzinach 8:00-14:00 serdecznie zapraszamy na badania słuchu osoby, którym aparat słuchowy już nie pomaga. Badania odbywać się będą w Dolnośląskim Centrum Laryngologii przy ul. Kard. Wyszyńskiego 110 we Wrocławiu.

Wystarczy zarejestrować się od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-20:00 w Dolnośląskim Centrum Laryngologii pod numerem telefonu 71/323 63 00.

Obecnie w Polsce żyje ponad 5,2 mln osób powyżej 60 roku życia. Aż 15% z nich zgłasza problemy ze słuchem, które utrudniają swobodną komunikację. Wielu starszych pacjentów od lat korzysta z aparatów słuchowych, ale nie czerpią z tego wymiernych korzyści. Dla niektórych osób rozwiązaniem jest wszczepienie implantu ślimakowego, który znacznie poprawiają jakość słyszenia i rozumienia.

Wiek nie jest przeszkodą w otrzymaniu implantu. Decydującym czynnikiem o zabiegu jest ogólny stan zdrowia. I co ważne, jest to w 100% refundowane ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia.

W obie soboty (26 marca oraz 2 kwietnia br.) od 8:00 do 14:00 specjaliści w DCL będą dostępni dla osób, które zostaną zarejestrowane na bezpłatne badania słuchu pod kątem poszukiwania rozwiązań w sytuacji, kiedy aparat słuchowy nie przynosi wymiernych korzyści.

Aktualność z dnia 1 marca 2011 r. 

 Biała Sobota we Wrocławiu

Bezpłatne badania słuchu dla seniorów, którym aparat słuchowy nie pomaga. Już w najbliższą sobotę tj. 5 marca 2011, w godzinach 8:00-14:00 serdecznie zapraszamy na badania słuchu osoby, którym aparat słuchowy już nie pomaga. Badania odbywać się będą w Dolnośląskim Centrum Laryngologii przy ul. Kard. Wyszyńskiego 110 we Wrocławiu.

Wystarczy zarejestrować się od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-20:00 w Dolnośląskim Centrum Laryngologii pod numerem telefonu 71/323 63 00.

Obecnie w Polsce żyje ponad 5,2 mln osób powyżej 60 roku życia. Aż 15% z nich zgłasza problemy ze słuchem, które utrudniają swobodną komunikację. Wielu starszych pacjentów od lat korzysta z aparatów słuchowych, ale nie czerpią z tego wymiernych korzyści. Dla niektórych osób rozwiązaniem jest wszczepienie implantu ślimakowego, który znacznie poprawiają jakość słyszenia i rozumienia.

Wiek nie jest przeszkodą w otrzymaniu implantu. Decydującym czynnikiem o zabiegu jest ogólny stan zdrowia. I co ważne, jest to w 100% refundowane ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia.

W sobotę 5 marca od 8:00 do 14:00 specjaliści w DCL będą dostępni dla osób, które zostaną zarejestrowane na bezpłatne badania słuchu pod kątem poszukiwania rozwiązań w sytuacji, kiedy aparat słuchowy nie przynosi wymiernych korzyści.


Aktualność z dnia 20 stycznia 2011 r. 

 Szanowni Państwo,
z radością informujemy, że  rozszerzyliśmy swoją ofertę medyczną o alergologię!


Już od 1 marca będziecie Państwo mogli skorzystać z pełnego zakresu opieki alergologicznej w naszym Centrum przy ul. Legnickiej 56 (budynek LBH przy wjeździe do CH Magnolia) we Wrocławiu.

Oprócz troskliwej opieki, oferujemy m.in. wszystkie rodzaje testów alergicznych, odczulanie, konsultacje profesorskie.

Na badania rejestrujemy już od dzisiaj tj. 20 stycznia 2011r.
Pod numerami telefonów naszych obu placówek:

DCL Legnicka - 71/353 00 30

DCL Wyszyńskiego - 71/323 63 00

A także przez naszą stronę internetową i specjalnie przygotowany formularz rejestracji .

 
Aktualność z dnia 7 grudnia 2010 r. 

 Szanowni Państwo,
miło nam poinformować, że otworzyliśmy swoją drugą placówkę we Wrocławiu.
Od 13 grudnia przyjmujemy pacjentów nie tylko w istniejącej klinice przy ul. Kard. Wyszyńskiego 110, ale także przy ul. Legnickiej 56 (w budynku Legnicka Business House - przy wjeździe do CH Magnolia).


Dzięki nowej filii, poszerzamy również swoją ofertę medyczną. Na powierzchni prawie 200 mkw, znajdą się gabinety laryngologiczne oraz poradnie: pulmonologiczna i alergologiczna.
Otwarcie nowej placówki ma na celu m.in. skrócenie czasu oczekiwania na specjalistyczne badania i leczenie. Ponadto Pacjenci będą mieli zapewnione kompleksowe diagnozowanie i leczenie zaburzeń oddychania podczas snu i chrapania, nie tylko w aspekcie laryngologicznym, ale także pulmonologicznym.
Wierzymy również, że rozszerzenie działalności DCL Medicus przełoży się na podniesienie jakości usług w zakresie ochrony zdrowia na Dolnym Śląsku.
Serdecznie zapraszamy do naszej nowej placówki. Zapewniamy jednocześnie, że wszystkie standardy, które znacie Państwo z kliniki przy ul. Wyszyńskiego zostały wdrożone również w nowym punkcie.

Dane teleadresowe znajdziecie Państwo w zakładce kontakt .


Aktualność z dnia 28 października 2010 r. 

BEZPŁATNE BADANIA SŁUCHU – GDY APARAT SŁUCHOWY NIE POMAGA – 13 LISTOPADA 2010.

Zapraszamy wszystkich seniorów, którym aparat słuchowy nie pomaga na bezpłatne badania słuchu, które odbędą się 13 listopada 2010r. w godzinach 8:00-14:00 w Dolnośląskim Centrum Laryngologii przy ulicy Wyszyńskiego 110 we Wrocławiu. Uprzejmie prosimy o dokonanie rejestracji osobiście lub telefonicznie pod numerem telefonu 71 323 63 00 od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-20:00.

Prawidłowe słyszenie jest warunkiem aktywnego i pełnego udziału w życiu. Tylko ten kto słyszy, ma dostęp do informacji, może komunikować się z otoczeniem. Starzenie się organizmu człowieka to proces nieuchronny, nieodwracalny i stale postępujący. Dotyczy całego organizmu, w tym również narządu słuchu, skutkiem są pojawiające się niedosłuchy. Problemy ze słuchem mogą rozpocząć się już po ukończeniu 40 roku życia. Zmiany te bardzo utrudniają kontakt z otoczeniem, osoba z niedosłuchem czuje się wyizolowana z życia społecznego, często musi prosić o powtórzenie słów podczas załatwiania codziennych spraw w sklepie czy urzędzie, izoluje się i często wpada w depresję.

Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii współczesne aparaty słuchowe są skuteczne w ponad 90 % przypadków niedosłuchów. Jednak w sytuacji znacznych niedosłuchów lub głuchoty ta forma pomocy nie jest skuteczna. Wtedy ogromną i jedyną szansą na powrót do świata dźwięków jest implant ślimakowy, jedyna funkcjonująca, sprawdzona i z powodzeniem stosowana na całym świecie elektroniczna proteza zmysłu. Jest to urządzenie przeznaczone dla osób w dużym stopniu niedosłyszących, które nie mają korzyści z aparatów słuchowych.

LECZENIE TĄ METODĄ JEST W PEŁNI REFUNDOWANE ZE ŚRODKÓW NARODOWEGO FUNDUSZU ZDROWIA, PACJENT ZA NIC NIE PŁACI.

Patronat nad akcją objęły Radio RAM oraz Radio Wrocław

 

Aktualność z dnia 11 października 2010 r.

Zapraszamy na Sympozjum Laryngologiczno-Pulmonologiczne nt. Zaburzeń oddychania podczas snu. Wrocław, 6 listopada 2010 r.

Serdecznie zapraszamy lekarzy laryngologów, pulmonologów i kardiologów na sympozjum dotyczące zaburzeń oddychania podczas snu. W trakcie sympozjum poruszone zostaną m.in. aspekty laryngologiczne i pulmonologiczne związane z zaburzeniami oddychania podczas snu i chrapaniem, a także problemy kardiologiczne, które mogą pojawić się wskutek nieleczenia tych schorzeń. Przedstawione zostaną również nowoczesne metody diagnostyczne, w tym porównanie polisomnograficznych metod laryngologicznych i pulmonologicznych. Ponadto poruszone zostaną kwestie najnowszych osiągnięć w zakresie leczenia operacyjnego przy zastosowaniu metody koblacji oraz stosowania systemów CPAP.

Wierzymy, że udział w Sympozjum pozwoli Państwu na poszerzenie wiedzy z zakresu zaburzeń oddychania podczas snu, będzie okazją do wymiany doświadczeń i przyczyni się do podniesienia standardów opieki lekarskiej w tym zakresie.

Patronat honorowy nad Sympozjum objęła Katedra i Klinika Pulmonologii i Nowotworów Płuc Akademii Medycznej im. Piastów Śląskich we Wrocławiu.
Aktualność z dnia 15 października 2010 r. 

 Zapraszamy na II Wrocławski Tydzień Walki z Chrapaniem

11 października, pod hasłem „Stop chrapaniu”, rozpoczął się II Wrocławski Tydzień Walki z Chrapaniem, organizowany przez Dolnośląskie Centrum Laryngologii Medicus.
W ramach tego wydarzenia mieszkańcy Wrocławia i okolic będą mogli skorzystać z bezpłatnych badań laryngologicznych w zakresie chrapania i bezdechów śródsennych. Druga edycja akcji potrwa do 23 października.


Zeszłoroczny Tydzień Walki z Chrapaniem cieszył się tak dużym zainteresowaniem wśród wrocławian i mieszkańców Dolnego  Śląska, że postanowiliśmy na stałe wpisać go w kalendarz organizowanych przez nas akcji zdrowotnych – informuje Anetta Gaweł – dyrektor DCL Medicus, organizator wydarzenia.

Bogatsi o doświadczenia z poprzedniej edycji Tygodnia Walki z Chrapaniem postanowiliśmy, że konsultacje odbywać się będą w soboty 16 i 23 października - a to z racji tego, że spora grupa osób chętnie przyszłaby na badania, ale jak sami twierdzą, w ciągu tygodnia najzwyczajniej nie mają czasu. Dlatego dostosowaliśmy się do naszych pacjentów i zapraszamy Ich serdecznie w obie soboty – dodaje.

Wciąż niewiele osób zdaje sobie sprawę, jak poważne konsekwencje dla zdrowia mogą wynikać z pozornie błahego problemu jakim jest chrapanie, które dotyczy nie tylko mężczyzn, ale również kobiet, a nawet dzieci. Nieleczone może doprowadzić do pojawienia się bezdechów śródsennych, czyli co najmniej 10-sekundowych momentów, w czasie których podczas snu nie oddychamy. W zaawansowanej postaci tego rodzaju zaburzeń walczymy wręcz o tlen. Wywołane przez bezdech niedotlenienie organizmu może prowadzić do nasilenia się już istniejących chorób, w tym cukrzycy, nadciśnienia tętniczego, niewydolności serca, zaburzeń krążenia mózgowego, a w skrajnych przypadkach nawet do zawału serca czy udaru mózgu. Przykrą konsekwencją bezdechów u mężczyzn może być również znaczne obniżenie libido, a co za tym idzie rzadsza dyspozycja seksualna, która w konsekwencji może doprowadzić do frustracji i obniżeniem samooceny.

Bezpłatne wizyty u lekarzy specjalizujących się w leczeniu zaburzeń oddychania podczas snu odbędą się 16 oraz 23 października w Dolnośląskim Centrum Laryngologii Medicus przy ul. Wyszyńskiego 110. Aby skorzystać z konsultacji wystarczy od 11 do 23 października zarejestrować się pod nr telefonu 71-323-63-00.

Aktualność z dnia 11 października 2010 r.

Zapraszamy na Sympozjum Laryngologiczno-Pulmonologiczne nt. Zaburzeń oddychania podczas snu. Wrocław, 6 listopada 2010 r.

Serdecznie zapraszamy lekarzy laryngologów, pulmonologów i kardiologów na sympozjum dotyczące zaburzeń oddychania podczas snu. W trakcie sympozjum poruszone zostaną m.in. aspekty laryngologiczne i pulmonologiczne związane z zaburzeniami oddychania podczas snu i chrapaniem, a także problemy kardiologiczne, które mogą pojawić się wskutek nieleczenia tych schorzeń. Przedstawione zostaną również nowoczesne metody diagnostyczne, w tym porównanie polisomnograficznych metod laryngologicznych i pulmonologicznych. Ponadto poruszone zostaną kwestie najnowszych osiągnięć w zakresie leczenia operacyjnego przy zastosowaniu metody koblacji oraz stosowania systemów CPAP.

Wierzymy, że udział w Sympozjum pozwoli Państwu na poszerzenie wiedzy z zakresu zaburzeń oddychania podczas snu, będzie okazją do wymiany doświadczeń i przyczyni się do podniesienia standardów opieki lekarskiej w tym zakresie.

Patronat honorowy nad Sympozjum objęła Katedra i Klinika Pulmonologii i Nowotworów Płuc Akademii Medycznej im. Piastów Śląskich we Wrocławiu.
 

 

Aktualność z dnia 14 lipca 2010 r. 

Od lipca 2010 r. ruszyła kampania edukacyjna „Zlikwiduj chrapanie, zanim coś się stanie”, stworzona z myślą o osobach chrapiących oraz tych, którym chrapiący partner skraca drogocenny sen. Twórcy i organizatorzy kampanii informują o zagrożeniach jakie niesie ze sobą chrapanie, diagnostyce oraz skutecznych metodach leczenia tego schorzenia, któremu często towarzyszy bezdech śródsenny. Celem działań edukacyjnych jest zwrócenie uwagi na skalę problemu oraz wpływ na pogłębienie wiedzy społeczeństwa na temat chrapania i jego skutków, zarówno medycznych, jak i społecznych. Kampanii towarzyszy serwis internetowy www.chrapaniestop.pl. Działania prowadzone są pod patronatem eksperta w dziedzinie diagnostyki i leczenia zaburzeń oddychania w czasie snu - dr n. med. Aleksandry Sztuki-Banel.

Aktualność z dnia 19 marca 2010 r.
 
 Uprzejmie informujemy, że uruchomiliśmy serwis internetowy poświęcony problematyce zaburzeń oddychania w czasie snu – http://www.chrapaniestop.pl/

Serwis opracowany został przez naszych specjalistów. Znajdą w nim Państwo szereg informacji na temat bezdechu śródsennego i chrapania oraz sposobów skutecznego ich leczenia. Do wglądu mają Państwo również informacje, jakie na ten temat ukazały się w mediach. Serdecznie zapraszamy!


 
Aktualność z dnia 29 listopada 2009 r.
Wrocławski Tydzień Walki z Chrapaniem

W dniach od 23 – 28 listopada odbył się pierwszy, Wrocławski Tydzień Walki z Chrapaniem pod hasłem "Stop chrapaniu". W ramach tej akcji mieszkańcy naszego miasta mogli skorzystać z bezpłatnych konsultacji laryngologicznych w zakresie chrapania i bezdechów śródsennych oraz posłuchać wykładu dotyczącego tego głośnego problemu.

Wrocław jest pierwszym miastem w Polsce, w którym taka akcja miała miejsce – informuje Anetta Gaweł – dyrektor DCL Medicus,  organizator  wydarzenia. Zdecydowaliśmy się na realizację takiego działania edukacyjnego, ponieważ niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak poważne konsekwencje dla zdrowia mogą wynikach z pozornie błahego problemu chrapania.
     Nie leczone chrapanie może doprowadzić do pojawienia się bezdechów śródsennych, czyli co najmniej 10-sekundowych momentów, w czasie których podczas snu nie oddychamy. W zaawansowanej postaci tego rodzaju zaburzeń, w czasie snu wręcz walczymy o tlen. Wywołane przez bezdech niedotlenienie organizmu może prowadzić do nasilenia się już istniejących chorób, w tym cukrzycy, nadciśnienia tętniczego, niewydolności serca, zaburzeń krążenia mózgowego, a nawet prowadzić do zawału serca czy udaru mózgu. Przykrą konsekwencją bezdechów może być również zaburzenie potencji.
     Problem chrapania nie zawsze oznacza występowanie bezdechów, ale często do nich prowadzi. Ważne jest więc wczesne zdiagnozowanie tej dolegliwości.
     Wrocławski Tydzień Walki z Chrapaniem umożliwił skorzystanie z  bezpłatnych konsultacji  laryngologicznych, które pomogły nam określić czy problem chrapania lub bezdechu dotyczył także nas i czy powinniśmy poddać się leczeniu. 

     Wrocławska placówka  jest jedną z niewielu w kraju, gdzie stosuje się  nowoczesne  metody leczenia chrapania i bezdechów. Pacjenci mogą skorzystać tu zarówno z nowoczesnej diagnostyki, przeprowadzanej za pomocą Apnograph w domu pacjenta oraz małoinwazyjnego zabiegu metodą koblacji. Jest to jedna z najbardziej nowoczesnych metod leczenia operacyjnego stosowana w laryngologii.
     Zabieg ten jest wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym, podczas jednego dnia, a po zbiegu pacjent po dwóch godzinach  może  wrócić do domu i normalnie funkcjonować.  Po zabiegu bezdechy ustępują natychmiast, a pełen efekt w zakresie leczenia chrapania uzyskujemy od 4 do 8 tygodni.

 

Aktualność z dnia 16 października 2009 r.

Leczenie chrapania i zaburzeń oddychania w czasie snu

 Chrapanie to powód sprzeczek wsród wielu par, który czasem prowadzi nawet do separacji łózek. Powoduje zmęczenie w ciągu dnia i obniżania wydajności w trakcie pracy. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę z tego, że zaniedbanie pozornie błachego problemu chrapania może w przysztosci doprowadzić do rozwinięcia się zespołu bezdechów śródsennych. Jest to znacznie poważniejsze schorzenie, które wiąże się z trudnościami w oddychaniu w czasie snu, a co za tym idzie - niedotlemeniem organizmu i przerywaniem snu. Przerywany, czasem nawet kilkanaście razy w ciqgu nocy, sen nie przynosi upragnionego wypoczynku, a chrapiące osoby po przebudzeniu często odczuwają zmęczenie i rozdrażnienie. Zaburzenia oddychania moga doprowadzić w konsekwencji także do chorób układu krążenia - m.in. nadciśnienia tętniczego czy choroby i niedokrwiennej serca.
 
W DCL Medicus dzięki specjalistycznemu urządzeniu o nazwie Apnograf możliwe jest dokładne sprawdzenie, czy problem chrapania i bezdechów wynika ze zwężeń górnych, czy dolnych części dróg oddechowych. Urządzenie to jest zakładane pacjentowi wieczorem, następnie pacjent śpi z Apnografem w domu, a rano po zdjęciu aparatury możliwy jest odczyt różnych parametrów snu pacjenta. Urządzenie pokazuje m.in. ilość bezdechów na godzinę, głośność chrapania, poziom wysycania tlenem krwi obwodowej, pracę serca. Diagnostyka jest więc bardzo szczegółowa, a jednocześnie możliwa do przeprowadzenia w domu pacjenta.
 
Dzięki współczesnej medycynie przyczynę chrapania można zlikwidować podczas jednodniowego zabiegu. Taką możliwość daje zabieg operacyjny UPPR czyli plastyka języczka, gardła i podniebienia, wykonywana nowoczesną metodą koblacji. Polega ona na zastosowaniu energii fal radiowych, która powoduje jonizację molekuł wewnątrz tkanki, co skutkuje odparowaniem wyznaczonej części tkanki oraz zmniejszeniem jej objętości, poszerzeniem cieśni gardła i zwiększeniem napięcia w określonych partiach podniebienia. Cały zabieg odbywa się bez skalpela i efektu oparzenia. Z metody tej od lat korzystają pacjenci w Niemczech i Norwegii, a DCL Medicus stosuje ten rodzaj chirurgii jako jeden z nielicznych ośrodków w Polsce.
 
 CHCESZ DOWIEDZIEĆ SIĘ WIĘCEJ? UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ.
 

Aktualność z dnia 19 marca 2009 r.

Finał akcji "Mamo, chcę Cię usłyszeć"

 W ubiegłym roku Dolnośląskie Centrum Laryngologii Medicus prowadziło akcję bezpłatnych badań słuchu noworodków i niemowląt  pod  hasłem:
"Mamo, chcę Cię usłyszeć". W okresie luty - grudzień 2008 przeprowadzono 628 diagnostycznych badań słuchu u dolnośląskich noworodków i niemowląt.
 
Szacuje się, że w ubiegłym roku w naszym województwie urodziło się 29900 dzieci. Z tej liczby, na podstawie wyników screeningu słuchu, 1182 noworodków zostało skierowanych do tzw. retestu, czyli powtórnych badań przesiewowych. Dużą pomocą dla rodziców tych dzieci okazała się akcja "Mamo, chcę Cię usłyszeć", organizowana przez DCL Medicus, w ramach której przeprowadzane były bezpłatne badania słuchu. O popularności tej akcji świadczy fakt, że aż 53% ogólnej liczby dzieci skierowanych do retestu, zgłosiło się do Centrum Medicus.

Przy obecnym poziomie wiedzy medycznej szanse na wyleczenie wad słuchu zależą w głównej mierze od wczesnej diagnostyki. Wykrycie wady słuchu u dziecka do trzeciego miesiąca życia pozwala na podjęcie skutecznego leczenia i gwarantuje prawidłowy rozwój niemowlęcia. Dzięki temu dziecko ma szansę na normalne funkcjonowanie w rodzinie i społeczeństwie.  

Podsumowaniem naszej akcji były 2 wydarzenia, które miały miejsce dn. 25 lutego 2009. W tym dniu odbyła się konferencja prasowa, w której uczestniczyli prof. Jerzy Szczapa - Przewodniczący Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego, dr n. med. Małgorzata Czyżewska - Wojewódzki Konsultant ds. Neonatologii oraz konsultanci naszego Centrum Laryngologii - prof. Lucyna Pośpiech i dr n. med. Maciej Mazur. Po konferencji jej uczestnicy poprowadzili seminarium naukowo - szkoleniowe dla lekarzy neonatologów pt. "Wybrane problemy otolaryngologiczne noworodka i małego dziecka".


  Aktualność z dnia 12 stycznia 2009 r.

Certyfikat  Jakości  dla  Medicus DCL 

Z prawdziwą przyjemnością informujemy, że Medicus Dolnośląskie Centrum Laryngologii wdrożyło System Zarządzania Jakością zgodny z normą ISO 9001:2000, czego uwieńczeniem jest uzyskany Certyfikat Jakości.

System Zarządzania Jakością pozwoli  na stałe  monitorowanie i doskonalenie funkcjonowania naszego Centrum Laryngologii.

Podstawą tych działań są jasno określone cele, zadania i przypisana im odpowiedzialność, dzięki czemu szybciej i łatwiej możemy zapobiegać ewentualnym nieprawidłowościom i oferować naszym Pacjentom: "usługi laryngologiczne na najwyższym światowym poziomie".

 
  oferta
zespol
klinika
rejestracja
ul. Kard. Wyszyńskiego 110, 50-307 Wrocław, ul.Legnicka 56