Laryngologia Wrocław - Przychodnia Medicus DCL
 home dla pacjentów aktualności dla specjalistów linki kontakt
English Version
zatoki  
MEDICUS DCL - Leczenie Chrapania i Bezdechu. Chrapanie, bezdech senny, dusznoœæ. Laryngolog Wroc³aw

Media o nas


Film o nas
 

Co to są zatoki i jaką pełnią funkcję?

Zatoki przynosowe to struktury powietrzne, znajdujące się wewnątrz kości czaszki, połączone z jamą nosową za pomocą wąskich otworów. Zatoki, podobnie jak jamy nosa, pokryte są błoną śluzową produkującą wydzielinę, która odpowiada za oczyszczanie i ochronę przed zanieczyszczeniami biologicznymi i fizykochemicznymi.
W  warunkach normalnych zatoki przynosowe służą do tego, aby ogrzać wnętrze czaszki, a zwłaszcza mózg.  Ich rolą jest również ochrona mózgu przed skutkami urazów. Gdy następuje wypadek, zatoki przynosowe przejmują na siebie patologiczną, niechcianą energię. Zatoki  są także jamami rezonacyjnymi, wzmacniającymi głos.
Do tego też zatoki przynosowe w trakcie oddychania ogrzewają powietrze wpadające, oczyszczają je i przygotowują do przejścia do dolnych dróg oddechowych.

Czym jest zapalenie zatok przynosowych?

Jest to proces zapalny błony śluzowej zatok przynosowych spowodowany zaburzeniem ich drenażu i wentylacji. Problemy z zatokami dotyczą zarówno dzieci, jak i dorosłych.

Objawy ostrego zapalenia zatok:

- śluzowa lub śluzowo-ropna obfita wydzielina z nosa;
- niedrożność nosa;
- silne rozpierające bóle głowy;
- bóle w rzucie zatok przynosowych, objętych  procesem zapalnym (np. obrzęk i  bolesność policzka lub gałek ocznych w przypadku zajęcia zatok szczękowych);
- objawy ogólne (podniesiona temperatura, złe samopoczucie).

Ww. objawy są wskazaniem do pilnej konsultacji laryngologicznej i podjęcia natychmiastowego leczenia.

Często powtarzające się zapalenia zatok tzw. nawracające zapalenie zatok może doprowadzić do powstania przewlekłego zapalenia, które jest najbardziej zaawansowanym stadium choroby.

Objawy przewlekłego zapalenia zatok:

- uczucie ciągłego zatkania nosa;
- przewlekły katar;
- spływanie wydzieliny do gardła;
- bóle głowy;
- stany podgorączkowe, wysoka temperatura;
- zaburzenia węchu;
- osłabienie i przewlekłe zmęczenie. 

Przyczyny powstawania przewlekłego zapalenia zatok:

- nieprawidłowe leczenie;
- przerost migdałka gardłowego u dzieci, który, zatykając nos od strony gardła, utrudnia oczyszczanie się zatok oraz swobodny przepływ powietrza do ich wnętrza i na zewnątrz;
- skrzywienia przegrody nosa o różnym nasileniu;
- wrodzona lub pourazowa nieprawidłowa budowa połączeń nosa z zatokami;
- alergiczny nieżyt nosa;
- polipy nosa;
- przedłużające się podostre zapalenia zatok;
- guzy zatok;
- długotrwałe stosowanie kropli do nosa;
- przyjmowanie leków przeciwdepresyjnych, salicylanów, leków hormonalnych;
- nadczynność tarczycy.

Leczenie zapalenia zatok:

 • Leczenie zachowawcze
  Podstawą właściwego rozpoznania jest specjalistyczna diagnostyka, która opiera się na badaniu endoskopowym nosa i zatok. Badanie rentgenowskie, tak chętnie stosowane niegdyś u chorych, zeszło obecnie na plan dalszy. Wykazuje ono tylko duże zmiany i wskazane jest w przypadku braku poprawy po leczeniu zachowawczym ostrego zapalenia zatok. U pacjentów z nawracającym i przewlekłym zapaleniem zatok wykonuje się tomografię komputerową, która pozwala na bardzo dokładną ocenę i stanowi przygotowanie do ewentualnego zabiegu operacyjnego.

 • Skuteczne leczenie operacyjne - endoskopowa operacja zatok FESS
  Dziś, rzadziej niż w ubiegłych latach, wykonuje się punkcje zatok i operację radykalną, polegającą na całkowitym usunięciu błony śluzowej zatok. Znacznie skuteczniejsza jest operacja przy użyciu mikroskopu oraz endoskopu, która pozwala na poszerzenie ujść zatok, tak, by wydzielina mogła się swobodnie z nich wydostawać. Tak przeprowadzony zabieg operacyjny daje szansę na całkowite wyleczenie. Operacja nie pozostawia widocznych blizn, gdyż jest wykonywana wewnątrz nosa. Wykonuje się ją w znieczuleniu ogólnym. Po zabiegu należy przez 7 dni pozostawać w domu. Całkowity powrót do zdrowia trwa około 4-6 miesięcy, tyle bowiem trwa regeneracja błony śluzowej uszkodzonej przez zalegającą w zatoce wydzielinę.

 • Inne metody leczenia
 • Ostre zapalenie zatok szczękowych i niektóre przypadki przewlekłego zapalenia zatok można leczyć metodą przepłukiwania ich wnętrza poprzez punkcję. Najnowocześniejsza metoda Sinu-Ject polega na przedłużeniu drenażu wykonywanym za pomocą automatycznego urządzenia Sinu-Ject.
 
  oferta
zespol
klinika
rejestracja
ul. Kard. Wyszyńskiego 110, 50-307 Wrocław, ul.Legnicka 56